Zakrywanie blizny tatuażem

Czy tatuaż na bliźnie można wykonać na każdego rodzaju bliźnie? Kiedy można myśleć o zakryciu blizny tatuażem i co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na taki krok? Odpowiadamy.

Nie ma znacznych przeciwwskazań do wykonywania tatuaży na bliznach, jest to dość popularne, a efekty mogą przechodzić najśmielsze oczekiwania. Szczególnie w przypadku rozległych blizn, które przyprawiają właścicieli o kompleksy. Decydując się na tatuaż na bliznach musimy jednak pamiętać o kilku rzeczach.

Co warto wiedzieć o tatuażu  na bliźnie:

! Tatuaż można wykonywać tylko na całkowicie wygojonych bliznach !

Od urazu musi minąć minimum dwa lata, aby można było mówić o tym, że blizna pod tatuaż jest całkowicie wygojona. Jest to ważne z kilku względów. Po pierwsze w bliźnie do tego czasu wciąż zachodzą zmiany związane z procesem gojenia się i bliznowacenia. Wciąż powstają w bliźnie nowe komórki i włókna kolagenowe. Dopiero po tym czasie wiadomo, jaki jest ostateczny wygląd blizny i co za tym idzie, można zaprojektować tatuaż i zaplanować jego wykonanie. Ponadto tylko na wygojonej bliźnie nie ma ryzyka powstania stanu zapalnego i dodatkowego pogrubiania się blizny. Zanim więc wykonamy tatuaż na bliźnie warto zadbać o jej zagojenie i możliwie najlepszą kondycję. W tym celu należy ja nawilżać, masować i stosować specjalistyczne preparaty żele lub plastry na blizny.

Tatuaż na bliźnie należy wykonać u doświadczonego tatuatora

Projekt i wykonanie tatuaży na bliznach wymaga doświadczenia i wiedzy. Grubość kreski, kolor, grubość igły i rodzaj barwnika są istotne. Warto zapytać tatuatora czy ma doświadczenie w tego typu projektach i poprosić o przykłady realizacji. Doświadczony specjalista oceni też, czy w każdym miejscu blizny barwnik będzie przyjęty i w miarę potrzeby dostosuje wzór.

Tatuaż na bliznach może boleć

Niektóre blizny nie bolą i czucie w nich jest słabsze niż w zdrowej skórze, a w innych odwrotnie. Zatem wykonanie tatuażu na bliźnie może być miejscami bardzo bolesne. Zwykle tatuator oglądając bliznę jest w stanie stwierdzić, na ile tatuowanie będzie boleć. Warto wiedzieć, że im w lepszej kondycji jest blizna, tym ryzyko bólu jest mniejsze. Zatem o bliznę warto dbać. Rozważyć można także zastosowanie żelu przeciwbólowego.