Jak powstają blizny ?

Blizna powstaje na skutek przerwania ciągłości skóry i obecnych pod nią tkanek. Może być skutkiem rany ciętej, szarpanej, stanu zapalnego, oparzenia, operacji i wielu innych przyczyn.

Blizna tworzy się, aby przywrócić skórze dawną wytrzymałość po urazie. Niestety nie zawsze proces powstawania blizny jest bezproblemowy i przebiega bez komplikacji.

Jak powstaje blizna ?

Gdy dochodzi do zranienia skóry, pierwsza ochroną dla uszkodzonego miejsca są skrzepy krwi. W ciągu tygodnia od zranienia w ranie zachodzą procesu zapalne, organizm usuwa obumarłe komórki i patogeny. Naczynia krwionośne zaczynają wnikać do rany na nowo. W kolejnym etapie dochodzi do zwiększonej produkcji kolagenu, który ma za zadanie stanowić rusztowanie dla powstającej blizny. Komórki kolagenu pokrywają się nabłonkiem. W kolejnych tygodniach wytrzymałość blizny wciąż się zwiększa. Po 3 miesiącach od urazu, blizna posiada 80 proc. wytrzymałości zdrowej skóry.

Niestety nie zawsze proces bliznowacenia zachodzi prawidłowo.

Czynnikami ryzyka dla blizn nieprawidłowych są:

  • Młody wiek
  • Choroby towarzyszące np. cukrzyca
  • Wiek  podeszły
  • Skłonności do bliznowców
  • Problemy z poziomem hormonów
  • Duża nadwaga

Blizny: wklęsłe, zanikowe, przerostowe

Blizny Wklęsłe, nazywa się także atroficznymi i zanikowymi. To zwykle blizny  po stanach zapalnych  skóry. Przykładem mogą być wklęsłe blizny potrądzikowe czy blizny po ospie wietrznej – okrągłe zagłębienia w skórze. W procesie ich powstawania włókna kolagenu rozpadają się w głębszych warstwach skóry tworząc wklęsłe zmiany. Dlatego prawidłowa i wczesne pielęgnacja blizn po stanach zapalnych skóry jest bardzo ważna. Preparaty na blizny można stosować zaraz po wygojeniu się strupków. W walce z bliznami wklęsłymi i zanikowymi pomocny jest również laser.

Blizny Przerostowe powstają, gdy w procesie powstawania blizny synteza kolagenu jest zbyt intensywna. Blizna robi się za duża, wystaje ponad powierzchnię skóry. Może twarda, bolesna, ciągnąć tkanki znajdujące się obok niej i sprawiać dyskomfort. Ruchomość takiego obszaru skóry nie jest prawidłowa. Blizny przerostowe to zatem coś więcej niż defekt kosmetyczny. Niestety blizny przerostowe zwykle występują u osób młodych, szczególnie dzieci. Wiąże się to z faktem, że młody organizm produkuje więcej kolagenu i jego synteza bywa wręcz zbyt intensywna.

Co robić, gdy blizna brzydko się goi ?

W przypadku, gdy zauważymy, że z powstająca blizną dzieje się coś niepokojącego, najlepiej od razu sięgnąć po profesjonalny preparat na blizny. Wspomoże on gojenie, a także zminimalizuje widoczność blizny w przyszłości. Żele na blizny można stosować też na blizny stare, ale czas stosowania i oczekiwanie na efekty wówczas się wydłuża.