Czy laserowe usuwanie blizny to jedynie rozwiązanie?

Blizny powstają, gdy uszkodzona skóra odbudowuje swoją ciągłość. Gdy następuje uraz, uszkodzenie tkanek, rozpoczyna się od razu proces bliznowacenia. Gdy blizna pojawia się w widocznym miejscu zwykle chcemy ją usunąć. Czy laserowe usuwanie blizn to jedyne rozwiązanie?

Po zranieniu organizm dąży do jak najszybszego przywrócenia ciągłości tkanek. Już w ciągu pierwszych trzech tygodni po zranieniu blizna osiąga 20 proc. wytrzymałości zdrowej skóry. Proces bliznowacenia polega na powstaniu stanu zapalnego, a następnie odbudowie włókien kolagenowych i odtworzeniu naczyń krwionośnych. Na przebieg procesu wpływa szereg czynników: rodzaj rany, ogólny stan organizmu, indywidualne skłonności do powstawania bliznowców czy czynniki zewnętrzne, takie jak promienie słoneczne.

Jeśli blizna wygląda nieatrakcyjnie i znajduje się w widocznym miejscu, właściciel myśli o usunięciu jej i poprawieniu swojego wyglądu. Czy laserowa terapia blizny to jedynie rozwiązanie?

Laserowe usuwanie blizn

Do terapii laserowej blizn używa się lasera frakcyjnego o dużej mocy. Podczas zabiegu laserowego usuwania blizny kieruje się wiązkę światła, które sięga w głąb skóry. Laser powoduje mikrouszkodzenia i pobudza tkanki do odnowy. Uruchamiają się naturalne procesy odnowy skóry. Po zniszczeniu zmienionej tkanki powstają nowe włókna kolagenowe i skóra się odnawia. Stosuje się serię zabiegów. Są one bolesne i po każdym zabiegu przez kilka tygodniu skóra znów się goi.

Alternatywa dla lasera – żel na blizny

Laserowe usuwanie blizn nie jest jedynym rozwiązaniem, które może poprawić wygląd blizny. Alternatywą jest stosowanie specjalistycznego żelu na blizny. Tego typu wyrób medyczny ma działanie nieinwazyjne i jest o wiele tańszy. Regularne stosowanie żelu  w połączeniu z masażem poprawia wygląd blizny, wygładza ją i rozjaśnia. Żel na blizny można stosować nawet na stare blizny. W przypadku blizn kilkuletnich czas trwania  terapii jest dłuższy. Żel wspomaga leczenie blizn przerostowych i bliznowców. Jak się stosuje żel na blizny? Wciera się go masując bliznę dwa razy dziennie. Stosowanie  żelu na blizny jest bezbolesne, preparat pozostawia uczucie nawilżenia i gładką, jedwabista skórę o matowym wykończeniu. Żel jest bezwonny i hipoalergiczny.

Jak działa żel na blizny

Żel na blizny zawiera silikon i ma udowodnione  badaniami działanie. Może być nie tylko alternatywą dla laserowej terapii blizn, ale także jej uzupełnieniem. Preparaty na blizny można stosować na każdy rodzaj blizn: pooperacyjne, oparzeniowe, a także rozstępy. Wykazują także dobre wyniki w leczeniu blizn potrądzikowych.  Żel można stosować na twarzy, pod makijaż. Preparat daje matowe wykończenie